Słonecznie zapraszam
Księgarnia internetowa Tolle.pl WSPÓŁPRACA Z TOLLE.pl W PROGRAMIE PARTNERSKIM.POLECAM WARTOŚCIOWE LEKTURY! Witam Was, Szanowni PT Czytelnicy, i zapraszam do lektury publikacji w Salonach Gazety Autorskiej "IMPRESJee"(W SO w Poznaniu rej. dzienników i czasopism RPR nr 2190). Aktualne statystyki Czytelników z innych witryn: 515 169 Słonecznie dziękuję i zapraszam.
Blog > Komentarze do wpisu

Krystyna Feldman...24 stycznia 2007 r. zgasło w niej życie doczesne - Pan Bóg otulił Ją snem... Wierzę, że snem tak dobrym jak żaden ziemski. To smutna po ludzku wiadomość, że nie zobaczymy i nie usłyszymy Jej ani na scenie Teatru Nowego, ani w kościele oo. Dominikanów, ani idącej żwawym krokiem po poznańskich ulicach, ani w barze Caritas... Nie spotkamy w tramwaju... kruchej z pozoru, lecz jakże silnej... Niekiedy nieco szorstkiej, lecz jednak bardzo ciepłej, serdecznej...
  Zdawałoby się, że to niedawno rozmawiałyśmy przy obiedzie w barze Caritasu... Później, jadąc tramwajem i jeszcze w drodze do domu... Mówiła o swojej ostatniej sztuce: "Zamierzam zagrać swoje życie, teraz piszę jeszcze... Za parę dni jadę do Hiszpanii. Zagram tam - oczywiście, że z zespołem Teatru Nowego -
>>Fausta<
    I zagrali po raz kolejny... A miesiąc temu odbyła się premiera Jej monodramu "I to mi zostało", obejmującego pół wieku Jej pracowitego żywota, spędzonego w przedwojennym Lwowie, Krakowie, Zakopanem i podczas II wojny światowej. Aktorka Krystyna Feldman zagrała główną rolę - Krystynę Feldman. Reżyserem tego dzieła był Robert Gliński. Stefania Golenia


Biografia Krystyny Feldman. Urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. Jej rodzice to Katarzyna Sawicka-Feldman, śpiewaczka operowa, a ojciec - lwowski aktor Ferdynand Feldman. Nie znała swego ojca, bowiem zmarł, gdy miała 3 miesiące. Wychowywali ją matka z ojczymem. Kochała Kraków, w którym się czuła jak w rodzinnym domu. Jako czternastolatka rozpoczęła naukę w szkole handlowej i skończyła ją maturą zdaną wcześniej niż rówieśnicy. Debiutowała w 17. roku życia w Teatrze Miejskim we Lwowie w bajce "Kwiat paproci", będąc już absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie.
Podczas II wojny światowej najpierw była łączniczką Armii Krajowej, później, w związku z nakazem pracy, prowadziła teatr w Zimnej Wodzie, w którym wystawiała polskie dramaty, m.in. "Panią Dulską" czy "Zemstę".  W 1944 r. powróciła do aktorstwa męską rolą
Staszka w "Weselu" Wyspiańskiego. Z innych chłopięcych ról, w które się wcielała, to: Kaj z "Królowej Śniegu"Hansa Christiana Andersena czy też Kostek z "Poematu pedagogicznego" Antoniego Makarenki albo Błazen - Czas w "Opowieści zimowej" W. Shakespeare`a (1997). Występowała na scenach teatrów w: Opolu, Jeleniej Górze, Katowicach, Szczecinie, Łodzi, Nowej Hucie. Od 1976 roku pracowała w teatrach poznańskich. W 1983 roku związała się na stałe z Teatrem Nowym w Poznaniu. Związała swój los z dużo od siebie starszym aktorem i reżyserem Stanisławem Brylińskim, który niespodziewanie po  6 latach zmarł. Mieszkała na Ratajach w Poznaniu.

Grała w dramatach: Jana Kasprowicza, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, a także: Bertolda Brechta, Antoniego Czechowa ( rola kobiety i mężczyzny w "Oświadczynach" w 65. rocznicę pracy scenicznej Krystyny Feldman, 2002 r.), Martina McDonagha ("Królowa piękności z Leenane", 2001 r.), Alfredo Dias Gomesa, Arthura Millera, Williama Shakespeare’a ( "Opowieść zimowa", 1997 r.), Leona Schillera. Wystąpiła w monodramie "Listy za muru" autorstwa Krystyny Wituskiej (Szczecin - teatr Krypta, 1973 r.). Zagrała w "Głosie z tamtego świata" (Stanisława Różewicza, 1962), w komedii "Dzięcioł" (Jerzy Gruza, 1970), dramacie Stanisława Wyspiańskiego w wersji filmowej "Sędziowie" – "Sędziowie. Tragedya" (reż. Konrad Swinarski),(1962) w "Pociągu do Hollywood" (Radosława Piwowarskiego,1987), "Mistrzu i Małgorzacie" (Maciej Wojtyszko, 1988), "Starej baśni" (Jerzy Hoffman 2003)i w "Ubu król" (Piotra Szulkina, 2003).

Na srebrnym... i dużym ekranie...W Teatrze Telewizji debiutowała w 1962 r. w "Jesiennej nudzie" Mikołaja Niekrasowa, reż. Jerzego Antczaka. Zagrała także tytułową rolę w "Buni" Roberto Cossy ( reż. Olga Lipińska, 1999 r.). Zagrała w serialach: "Klub profesora Tutki", "Stawka większa niż życie", "Kapitan Sowa na tropie",w sitcomie "Świat według Kiepskich", a także w "Miodowych latach", "Garderobie damskiej" czy w "Plebanii".

Debiut filmowy... to rola dewotki w "Celulozie" ( reż. Jerzy Kawalerowicz, 1953 r.). Grała także na dużym ekranie w "Godzinach nadziei" ( reż. Jan Rybkowski, 1955 r.),"Kapeluszu pana Anatola" (1957), "Inspekcji pana Anatola" (1959) oraz w takich filmach, jak: "Wspólny pokój"
(Wojciecha Hasego, 1959 r.), "Lalka" (1968). Miała także swoje aktorskie kreacje: u Antoniego Bohdziewicza,
Leonarda Buczkowskiego Wandy Jakubowskiej, Grzegorza Królikiewicza, Jana Jakuba Kolskiego, Janusza Morgensterna, Janusza Nasfetera. W pracy jako asystent reżysera... Pracowała ze Stanisławem Brylińskim, Jadwigą Chojnacką, Kazimierzem Dejmkiem , Bohdanem Korzeniewskim i in.

Debiut reżyserski - w 1960 r. w Teatrze 7.15 w Łodzi debiutowała jako samodzielny reżyser "Księżycowego Pantofelka" Wandy Żółkiewskiej .

Otrzymała nagrody za role teatralne... na I Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich we Wrocławiu (1949 r.) za rolę Szurika w "Bajce" Michała Switłowa, na XXVIII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1988 r.) za rolę Lali w "Narzeczonym Beaty" graną w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Za kreacje filmowe... Nikifora w obrazie reż. Krzysztofa Krauzego "Mój Nikifor", w którym wystąpiła w roli głównej nagrodzono Krystynę Feldman na festiwalach filmowych: w Gdyni, Wrześni i Karlovych Varach. Ponadto laureatka: Orła 2001 – Polskiej Nagrody Filmowej za rolę babci w filmie "To ja, złodziej", rez. Jacka Bromskiego oraz Złotej Kaczki (nagroda miesięcznika "Film").Za rolę babci w (2000) Jacka Bromskiego, otrzymała Polską Nagrodę Filmową – Orła 2001.

Za pracę w dziedzinie kultury uhonorowano Ją Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1955 r. oraz dwukrotnie - odznaką "Zasłużonego Działacza Kultury". Za całokształt twórczości na festiwalu "Prowincjonalia" we Wrześni w 2001 roku wręczono Krystynie Feldman nagrodę honorową. W XII edycji plebiscytu "Rzeczpospolitej" otrzymała "Złotą Piątkę Telerzeczypospolitej" za rok 2004. Jest laureatką "SuperWiktora 2004", a w 2005 roku otrzymała Wielką Pieczęć Poznania.

o-SGniedziela, 28 stycznia 2007, impresje
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: