Nr 2190 w Rejestrze Prasy SO w Poznaniu. Od maja 2007 r.
Szanowni P.T. Czytelnicy Gazety Autorskiej „IMPRESJee” (nr 2190 w Rejestrze Prasy w SO w Poznaniu). Podaję tutaj statystyki Państwa wizyt (na podstawie danych otrzymywanych z Blox). Aktualna liczba wizyt w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee”: 7 177 236. W sumie - w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” i witrynach tematycznych: 9 641 630 ******* Gazeta Autorska „IMPRESJee” zajmuje na TOP 1000 Blox pierwsze miejsce popularności w kategorii: PRASA I MEDIA, a także w kategorii: MEDIA. Dziękuję Państwu,Drodzy P.T. Czytelnicy, za zainteresowanie i zapraszam Państwa do kolejnych wizyt z lekturą w moich salonach - redaktor naczelna Stefania Golenia (Stefania Pruszyńska), autorka esejów, felietonów, recenzji, wywiadów, fotoreportaży, utworów literackich i artystycznych wizualnych
Blog > Komentarze do wpisu

Farida wystąpi dzisiaj w Poznaniu

Aby uczcić dzień 70. urodzin Czesława Niemena, dzisiaj, 16 lutego 2009, Farida wystąpi podczas  koncertu  w poznańskiej Auli UAM "Czy go jeszcze pamiętasz?". Artystka  nie tylko sprawi radość tym, którzy  stali się jej wielbicielami, lecz  również swoim udziałem w tym koncercie  przyczyni się do spełnienia niezwykle ważnej idei - wykupienia domu rodzinnego  Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach -  dochody z imprezy zostaną przeznaczone właśnie na ten cel.  SJP

Concetta Gangi (pseudonim artystyczny Farida) jest włoską piosenkarką. Urodziła się w Katanii pod koniec lat 40. Jej ojcem był  Włoch,  a matką - Egipcjanka. Po udziale w licznych konkursach piosenkarskich w 1966 roku wystąpiła (pod pseudonimem Ketty Gangi) na Festiwalu Nieznanych w Ariccia, organizowanym przez Teedy'ego Reno i Ritę Pavone. Tam wzbudziła zainteresowanie środowiska muzycznego z uwagi na siłę interpretacji i niezwykłe walory wokalne, zbliżające ją do takich artystów jak Demetrio Stratos, czy Giuni Russo. Pierwszym nagraniem była piosenka  „Supergiu Superman”,  wydana na płycie z roku 1968 pod kierownictwem Ruggero Cini do ścieżki dźwiękowej filmu „Wspaniali trzej Supermeni w Tokio”.

W tym samym roku piosenką „Io per lui” zdobyła uznanie publiczności, przyjmując ostatecznie pseudonim Farida. Podczas przedstawień odbywających się w Piper Club w Rzymie śpiewała wybrane utwory Luigi Tenco i wykonania rokowe w stylu Janis Joplin. W 1970 roku wzięła udział w turnee, prezentując piosenkę „Pensami szasera” Podczas tych występów została zauważona przez polskiego kompozytora Czesława Niemena, który zaprosił ją na festiwal w Sopocie. Od tego momentu zrodziła się wielka popularność Faridy w państwach środkowoeuropejskich i trwała przez następne lata.

W 1979 roku z udziałem Faridy wystawiono poświęcony Renato Zero spektakl „Erozero”,  który odniósł ogromny sukces. Trasie koncertowej prowadzącej przez całe Włochy towarzyszyły tłumy fanów. Rok 1981 przyniósł kolejną płytę Faridy „Q disc Complicita” wydaną przez Renato Zero. W czterech piosenkach (Basta, Si o no, Mentiro, Mister uomo) ujawniła wielki potencjał wokalny w połączeniu z ciekawą aranżacją autorstwa Ruggero Cini. Przez pewien czas Farida współpracowała z Franco Batiato i Alberto Radius.

Po wyjściu za mąż i urodzeniu dziecka w połowie lat 80. wycofała się z życia publicznego. W roku 1995 ukazała się płyta „Di amore In amore”. A w roku 2005 artystka powróciła na scenę z utworem „Decisamente complici”. 

MKW 

 

poniedziałek, 16 lutego 2009, impresje
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: AleG, *.torun.mm.pl
2010/11/04 22:17:29
Farida wyszłą za mąż dużo wcześniej, a dzieci (dwoje) urodziła w latach 70, ot, małe sprostowanko:-)