Nr 2190 w Rejestrze Prasy SO w Poznaniu. Od maja 2007 r.
Szanowni P.T. Czytelnicy Gazety Autorskiej „IMPRESJee” (nr 2190 w Rejestrze Prasy w SO w Poznaniu), Podaję tutaj podsumowanie statystyk Państwa wizyt - według danych podawanych każdemu wydawcy przez Blox **** Liczba wizyt w Gazecie Autorskiej IMPRESJee: 6 882 441. A liczba wizyt w gazecie i podstronach: 9 233 465 **** W Blox na TOP 1000 Gazeta Autorska „IMPRESJee” zajmuje pierwsze miejsce popularności w kategorii: Media Zapraszam Państwa do lektury - Redaktor naczelna
Blog > Komentarze do wpisu

„Ochota na różnorodność”. Międzynarodowe Warsztaty Teatralne młodzieży z Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Polski

 

 

Młodzi Europejczycy z Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Polski, uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych „Ochota na różnorodność”, projektu Forum Kultur, na przełomie lipca i sierpnia poznawali tematykę mniejszości kulturowych, mniejszości narodowych i religijnych, wykluczenia, odmienności i rasizmu. Spotykali się  i dyskutowali z przedstawicielami różnych środowisk i codziennie pracowali nad  własnym spektaklem, mającym stanowić zwieńczenie  aktywności poznawczej i twórczej. Zadziwili swoją sztuką w artystycznym pokazie 5 sierpnia na „Scenie Wspólnej” w Poznaniu.

Ze sceny popłynęła muzyka i śpiew, zharmonizowane z etiudami teatralnymi,  wystylizowaną choreografią   teatru tańca i ekspresją teatru akrobacji. Zaprezentowane etiudy teatralne, wyraziście, z wyczuciem odwołujące się do  wielu zjawisk kulturowych i ich różnorodności, odsłoniły ich marzenia, fantazje, pragnienia, obawy, lęki, refleksje.

Metafora i drzemiące w tym pokazie moce poetyckie  splatały się z odwołaniami  muzycznymi do różnych kultur w charakterystykę  temperamentu prezentowanej społeczności  i jej  sytuacyjnych dramaturgii. Te sceniczne ilustracje wiele pozytywnego mówiły  o kondycji  intelektualnej i pięknie cech ich wykonawców – Europejczyków w roli artystów, ich tolerancji, nastawieniach przyjaznych światu bez względu na  jego barwy, zwyczaje i sytuację. Subtelna odsłona w jednej z etiud trzech  zakochanych par: dwóch mężczyzn, dwóch kobiet i mężczyzny i kobiety – poruszała swoją liryką i niezwykle silnym akcentowaniem głębi  uczuć, wartości i tajemnic miłości.

Swoją żarliwością gry, stworzoną scenografią i dramaturgią wyzwolili oni z siebie i w publiczności ten  entuzjazm, który  niekiedy pozostaje w cieniu oschłości  na spotkaniach z człowiekiem, ludźmi… Ten słoneczny entuzjazm,  bez względu na kalendarz drzemiący w każdym, eksplodujący  w klimacie wezbranych emocji.

Opiekunami artystycznymi młodzieży byli: Konstancja Biegańska, znawczyni teatru tańca, Tomasz Rodak, sprawujący  pieczę  w dziedzinie teatru akrobacji, Grażyna Grobelna –  specjalistka od rytmu i wokalu oraz Maciej Maciołek, znawca teatru.

W Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Ochota na różnorodność” w Poznaniu  zaangażowało się  wiele osób i organizacji. Zrealizowano je ze środków programu Erasmus+.

Partnerami tego  projektu byli: ASOCIACION JUVENIL EKHI – Hiszpania, Stadt Kassel, Jugendamt, Kommunales Jugendbildungswerk – Niemcy, Comune di Padova – Włochy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu, Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna w Poznaniu.

 
 Tekst i fot.:  Stefania  Pruszyńskawtorek, 11 sierpnia 2015, impresje

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: