Nr 2190 w Rejestrze Prasy SO w Poznaniu. Od maja 2007 r.
Szanowni P.T. Czytelnicy Gazety Autorskiej „IMPRESJee” (nr 2190 w Rejestrze Prasy w SO w Poznaniu). Podaję tutaj statystyki Państwa wizyt (na podstawie danych otrzymywanych z Blox). Aktualna liczba wizyt w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee”: 7 053 432. W sumie - w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” i witrynach tematycznych: 9 467 923 ******* Gazeta Autorska „IMPRESJee” zajmuje pierwsze miejsce popularności w kategorii MEDIA na TOP 1000 w Blox. Zapraszam do lektury - redaktor naczelna Stefania Golenia (Stefania Pruszyńska), autorka esejów, felietonów, recenzji, wywiadów, fotoreportaży, utworów literackich i artystycznych wizualnych
Blog > Komentarze do wpisu

Lato w cygańskich rytmach. XI Światowe Spotkania z Kulturą Romską w Poznaniu

 

Kto nie  miał dotąd  okazji poznać różnych a fascynujących barw kultury muzycznej Cyganów bałkańskich, hiszpańskich, rosyjskich czy charakterystycznej dla Sintów i nie smakował żywiołów tej muzyki, nie sięgał po współczesne aranżacje inspirowane starymi pieśniami cygańskimi i nie wsłuchiwał się w romantyczne pieśni rosyjskich Cyganów – w najbliższą sobotę, 26 sierpnia, będzie mógł  w parku Wilsona w Poznaniu raczyć się do syta wszystkimi tymi specjałami. Na stole biesiadnym tej uczty dla ducha, którym stanie się muszla koncertowa, pojawią się serwowane w obfitości: cygańska muzyka, śpiew i taniec.

Wystąpią artyści mający w swoich biografiach estradowych wiele koncertów, laurów, uznani za znakomitości: zespół Perła i Bracia, Katarzyna Gurak, zespół Romanca i Liza.


Perła i Bracia – zespół wokalno-instrumentalno-taneczny. Repertuarem tej grupy i zarazem jej specjalnością  jest oryginalna muzyka romska. Liderka zespołu, której romskie imię brzmi Perła, wraz z mężem specjalizuje się w wyszukiwaniu, zapisywaniu, aranżowaniu i wykonywaniu tradycyjnych utworów romskich.


Katarzyna Gurak. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w zespole „Terne Blumy” z Mielca w 2008 roku. Jej pasją jest taniec cygański, flamenco oraz bollywood. Swoje umiejętności doskonaliła podczas warsztatów prowadzonych przez uznane tancerki tj.; Annę Dębicką, Radosławę Bogusławską oraz Bogumiłę Delimatę. Razem z zespołem występowała na wielu festiwalach, przeglądach czy dniach kultury romskiej. Zdobywała kolejne doświadczenia pracując jako choreograf romskiego zespołu „Romano Ław” z Tarnowa, prowadziła również warsztaty tańca cygańskiego dla młodzieży w projekcie „Tarnów – trzy kultury”. Na chwilę obecną tworzy swój własny zespół w Mielcu. Miała przyjemność zatańczyć dla Pary Prezydenckiej w warszawskim Belwederze. W czerwcu tego roku zajęła I miejsce podczas VIII Mistrzostw Europy Wschodniej Tańca Orientalnego, na których zaprezentowała taniec cygański. Tydzień temu już piąty rok z rzędu wystąpiła jako solistka na Festiwalu „Muzyka Łagodzi Obyczaje” w Gorzowie Wielkopolskim. Na co dzień jest studentką II roku prawa, ale to z tańcem chciałaby wiązać swoją przyszłość.


Zespół Romanca tworzą młodzi artyści kipiący żywiołowością. Wykonują tradycyjną muzykę romską na klasycznych instrumentach. Komponują własne utwory, z których wiele stało się przebojami telewizyjnymi i radiowymi (np. „Życie jest chwilą”). W zespole występują urokliwe i uzdolnione tancerki i wokalistki. Lider zespołu Roland Bilicki wywodzi się z rodu o silnych tradycjach muzycznych. Komponuje i gra na skrzypcach i na gitarze oraz śpiewa. Muzyka tego zespołu porywa do tańca.


Liza (Elizaveta Kotlyarenko) jest obecnie jedną z największych gwiazd muzyki cygańskiej w Polsce. Podczas koncertu w parku Wilsona wykona nie tylko romanse rosyjskich Romów, ale także muzykę Romów bałkańskich, własne kompozycje i znane przeboje muzyki cygańskiej. Artystka wywodzi się z  rodziny muzyków. Jej ojciec występował w słynnym moskiewskim Teatrze „Romen”.

Wystawa „Życie kulturalne poznańskich Romów”. Muzyka, śpiew i tańce wraz  z akcentami romskiej kultury materialnej stworzą pejzaż, którego scenografię zaakcentuje wóz cygański. Wóz ten dojedzie z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Pojawią się też w pobliżu muszli koncertowej w parku Wilsona jako obiekty wystawowe różne pamiątki,  dzieła sztuki: obrazy, rzeźby,  które swoim i ich autorów istnieniem są wpisane w życie kulturalne poznańskich Romów.

Stefania Pruszyńska

 


 XI Światowe Spotkania z Kulturą Romską rozpoczną się 26 sierpnia, w sobotę, gdy zegary wybiją godzinę 14.oo. Organizatorzy XI Światowych Spotkań z Kulturą Romską: Światowa Izba Lordów Romskich i Fundacja  „Bahtałe Roma” zapraszają  Państwa do parku Wilsona w Poznaniu. Wstęp jest wolny.

A oto program artystyczny:

Godz. 14.00 – inauguracja

Godz. 14.15 – zespół Perła i Bracia

Godz. 15.30 – Katarzyna Gurak – 2 tańce solo

Godz. 15.45 – zespół Romanca

Godz. 17.00 – Katarzyna Gurak – 2 tańce solo

Godz. 17.15 – 18.30 – Liza

Godz. 18.30 – uroczysty finał 

Plakat i inf.: Organizatorzy

Autor: Delfin Łakatosz

Fot.: Organizatorzy

Fot. 1 zbiorowa, oprac. graf.: Stefania Pruszyńska
czwartek, 24 sierpnia 2017, impresje

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: