Szanowni P.T. Czytelnicy Gazety Autorskiej „IMPRESJee”(nr 2190 w Rejestrze Prasy w SO w Poznaniu), Słonecznie Was witam i zapraszam do odwiedzin Salonów mojej gazety, życząc inspirującej i miłej lektury - Redaktor naczelna. Statystyki Gazety Autorskiej „IMPRESJee”, stan 26 września 2016 * Liczba wizyt: 6 144 973 ** wizyty w GAI i podstronach: 8 640 847 Gazeta Autorska IMPRESJee na 1. miejscu w kategorii: Media na TOP 1000 w Blox
środa, 19 października 2016

 

 

Tegoroczna październikowa aura nie sprzyja rozwojowi grzybni w lasach Wielkopolski. W zielonej otulinie Obrzycka, miasta w województwie wielkopolskim (w latach 1975 – 1998 w województwie poznańskim), powiecie szamotulskim, położonego przy ujściu rzeki Samy do Warty, grzybów jadalnych nie było. Nawet niejadalne okazały się rzadkością. Na pociechę pozostał Adam Mickiewicz  z poetyckim opisem w „Panu Tadeuszu” pysznej bujnością obfitości dawnych borów.

Niedawna moja wyprawa do lasu koło Obrzycka, w którym pośród dominujących sosen wzrastają młodnikowe brzozowe i sosnowe zagajniki, dowiodła, że grzybów jadalnych tam darmo by szukać. Po drodze pojawiło się kilka blaszkowców kwalifikowanych jako niejadalne.

− Ani podgrzybków w sośninie, ani koźlaków w brzezinie. I sowy niedosiężne, tajemne… Osowiały? − myślałam, zawiedziona. Gołąbki i surojadki pewnie również poukrywane w owocnikach pod igliwiem czy mchami, których tutaj jest jeszcze sporo. Zielonki  we śnie w piaskach, a opieńki na pniach niewidzialne gołym okiem. Gdzież by tu marzyć o dorodnym borowiku, chociaż siedlisk przyjaznych temu szlachetnemu gatunkowi w tym miejscu nie brakuje. Na pociechę pozostał Adam Mickiewicz  z poetyckim opisem w „Panu Tadeuszu” pysznej bujnością obfitości dawnych borów.

Na fotografiach utrwaliłam za to urodę lasu i czerwonych muchomorów, znalezionych niemal cudem − taka posucha grzybowa, mimo nawilżonej niedawnymi deszczami ściółki… Wprawdzie internetowe atlasy grzybowych eldorado informowały o tym, że pokaźny wysyp  zaobserwowano gdzie indziej i dalej  − w okolicach Piły (miasto w województwie wielkopolskim, odleglejsze jednak od Poznania) czy w Krakowskiem,  lecz nie w pełni im dowierzałam. Widać było jednak, że o tej sytuacji miejscowi miłośnicy grzybnych łowów  mają pełne rozeznanie − w lesie ani żywej duszy, poza  dwiema paniami zażywającymi spaceru z pieskiem.

W tej podobrzyckiej leśnej krainie, w której do woli  można się rozkoszować czystym powietrzem nasyconym aromatami, specyficznymi dla każdej pory roku, swoiście powabnymi jesienią,  nie mniej niż całkowity brak grzybów jadalnych zaskoczył mnie tutejszy zwyczaj zawiadamiania − na kartce przyklejonej na brzozie rosnącej tuż przy szosie.  Elektrownia użyła − i pewnie nie od dziś  używa − tego sposobu do zakomunikowania mieszkańcom przyleśnych siedzib, kiedy  nastąpią przerwy w dostawie prądu.

Tekst i fot.: Stefania PruszyńskaMagia ochronna towarzyszyła naszym przodkom w każdej dziedzinie życia, od narodzenia aż do śmierci. Świadczą o tym odkrywane przez archeologów amulety, kości i inne przedmioty, znajdowane w fundamentach domów, wałów czy na cmentarzach słowiańskich – przekonuje archeolog, dr Joanna Wawrzeniuk.

„Dawny, magiczny sposób myślenia,  ma wiele wspólnego ze zjawiskiem określanym przez jako religijność typu ludowego. Mimo postępów chrystianizacji ślady dawnych wierzeń Słowian wplecione zostały trwale w religijny cykl obrzędowy, które obecne były jeszcze do niedawna w społecznościach wiejskich, obecne są również w zjawisku określanym jako urok” –wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Joanna Wawrzeniuk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która przyjrzała się duchowości Słowian zamieszkujących obecnie tereny Polski od VII do XIII w.

Wszechobecny strach był głównym motorem działań o charakterze ochronnym – przekonuje badaczka. Stąd Słowianie powszechnie stosowali różnorodne zabiegi związane z magią ochronną, określaną jako apotropaizm.

„Zaskoczyło mnie to, że czynności apotropaiczne towarzyszyły Słowianom przez całe życie – od narodzin aż do śmierci przy każdej mniej lub bardziej ważnej uroczystości związanej z obrzędowością rodzinną i doroczną. Działania apotropeiczne stosowano również w codziennych czynnościach domowych i rzemieślniczych”  mówi dr Wawrzeniuk.

Przed różnymi formami zła chronić miały specjalnie przygotowane amulety, ale w zasadzie każdy przedmiot odpowiednio spreparowany i przygotowany mógł pełnić tę funkcje –  zaznacza archeolog.

Amulety miały chronić ludzi. Natomiast w obrębie domostw, bądź pod nimi Słowianie składali ofiary zakładzinowe. „Były one wyrazem troski o przyszły dom i jego mieszkańców” – mówi archeolog.

Z dzisiejszego punktu widzenia ofiary te mogą jednak zaskakiwać. Przykładowo w Gdańsku pod podłogą domu mieszkalnego złożono szkielet niemowlęcia lub przedwcześnie urodzonego dziecka. W innych przypadkach archeolodzy odkrywali same czaszki ludzkie lub zwierzęce. Możliwości udobruchania złych demonów było sporo – wynika z badań dr Wawrzeniuk, bo czasem pod posadzką archeolodzy odkrywają naczynia, które – jak przypuszczają – pierwotnie wypełnione były pokarmem. Ten przeznaczony miał być dla demonów, tak by nie niepokoiły mieszkańców chaty.

„Apotropaiczne skutki można było osiągnąć jedynie po wypowiedzeniu stosownych zaklęć przed odpowiednią osobę we właściwym czasie” – zaznacza dr Wawrzeniuk. Mogli być to kapłani, czarownicy lub wróże.

Po śmierci niebezpieczeństwo dla żywych stanowił zmarły i jego duch. Przed nim chroniono się składając ofiary na grobie w sposób cykliczny – dzięki temu zmarły nie miał powodu, by szkodzić krewnym. Badaczka zaznacza jednak, że śmierć zaczynała się wcześniej - jeszcze przed fizycznym zgonem. Z danych etnograficznych wynika, że wierzono w zwiastuny śmierci w postaci m.in. wycie psa z pyskiem skierowanym w dół czy niewytłumaczalne odgłosy w domu.

Początkowo Słowianie praktykowali ciałopalenie. Z czasem odeszli od tego zwyczaju na rzecz inhumacji – do X do XI w. na terenie obecnej Polski, pod wpływem postępującej chrystianizacji, praktykowano oba rytuały.

Spopielonych zmarłych składano w kurhanach. „Konstrukcjom kamiennym i drewnianym przypisywano funkcję magiczną, ponieważ stanowiły symboliczne zamknięcie grobu, a tym samym odgradzały zmarłego od świata żywych, chroniły przed dostępem złych mocy, stanowiąc skuteczną do ich izolację” – przekonuje ekspertka. Z czasem, wraz z coraz większymi wpływami chrześcijaństwa zmarłych zaczęto składać na płaskich cmentarzach. Długo pozostał jednak zwyczaj obudowywania grobów, czy to drewnem czy kamieniami – w ten sposób chciano odizolować zmarłego od świata żywych, w obawie przed ich powrotem do świata żywych. W grobach – podobnie jak we wcześniejszych wiekach – wraz z zmarłym umieszczano amulety.

Przestrzeń to kolejna kategoria, którą Słowianie bardzo chcieli zrozumieć i okiełznać, czego dawali swój wyraz w działaniach magicznych. „Potwierdzeniem tego były stosowane we wczesnym średniowieczu ofiary pod wałami grodów. Podobne zabiegi stosowano też na skrzyżowaniach dróg, na granicy osady czy pól” – wylicza dr Wawrzeniuk.

Dr Joanna Wawrzeniuk przyjrzała się jednemu z aspektów myślenia magicznego, korzystając z różnorodnych źródeł – danych płynących z wykopalisk, które zestawiła z treścią kronik i kazań z epoki. Skorzystała też z opracowań etnograficznych z k. XIX i pocz. XX w. Swoje wnioski opublikowała w książce „Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich”, która ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

szz/ agt/

Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.plwtorek, 18 października 2016

„Myślę o sobie przede wszystkim jako o poecie, dopiero później muzyku. Żyłem jak poeta i umrę jak poeta” powiedział  Bob Dylan w jednym z wywiadów i powtórzył to kilkakrotnie. Teraz wiele się  pisze i mówi o milczeniu Boba Dylana  po przyznaniu jemu przez Szwedzką Akademię literackiej Nagrody Nobla. To milczenie jest przyjmowane z wielkim zastanowieniem czy raczej zdziwieniem.  

Artysta nie podejmuje kontaktu,  unika mediów, ani słowem nie wspomniał o nagrodzie  podczas ubiegłoczwartkowego koncertu w Las Vegas, gdy wiadomość o nagrodzie mogła być mu już znana. W Szwedzkiej Akademii szok nie mija, bowiem nadal  jej przedstawiciel  Per Waestberg  i  sekretarz  Sara Danius  nie zdołali pokonać muru, za którym ukrył się Dylan. Ledwie co nadkruszyli  go kontaktem z menedżerem artysty.  

Spekulacje nad  postawą  Boba Dylana, a właściwie Roberta Allena Zimmermana (gdyż pod takim imieniem i nazwiskiem odnotowano jego urodziny)    ignoruje Nagrodę Nobla, a może  reaguje  w tak swoisty sposób  wieńczy  na razie  domniemanie, że jednak 10 grudnia odbierze ją podczas uroczystej gali, bowiem nie złożył  dotąd żadnego oświadczenia  o  odmowie przyjęcia tego lauru.  

Życzenia złożył artyście   prezydent Barack Obama. W oficjalnej witrynie Boba Dylana także nadal  panuje cisza o laurze noblowskim.  Na tłumnie zaś wizytowanych przez zaciekawionych czy miłośników jego sztuki dwóch portalach społecznościowych  aż roi się od gratulacji. To sygnały nadal słane jedynie w jedną stronę.  Administrator Twittera udostępnił  natomiast gratulacje prezydenta Baracka Obamy  dla Boba Dylana.

Najświeższa nowina – o sprzedaży dorobku Boba Dylana. Na  Facebooku na stronie The Bob Dylan archive” dzisiaj znalazłam post z publikacją z „New York Post” z 16 października pt. „Meet the Man in charge of Bob Dylan treasure trove”. Autor tego  doniesienia prasowego Christy Smith-Sloman ujawnia, że w marcu tego roku składający się z 6000  części  dorobek artystyczny Boba Dylana (liryczne rękopisy, notebooki, szpule filmowe, korespondencja i inne) został zakupiony od niego przez University of Tulsa i George Kaiser Family Foundation za nieujawnioną sumę. Nadzoruje tę kolekcję od maja br. Michael Chaiken, zapalony fan Boba Dylana. W publikacji wspomina się, że przekazane pod nadzór Chaikena dobra artystyczne zostały najpierw umieszczone w komorze lodowej w temperaturze minus 2o stopni Celsjusza, by je  odkazić   dla lepszej ich ochrony przed zniszczeniami wywoływanymi przez mikroby.

Stefania Pruszyńskasobota, 15 października 2016

 

 

Amerykanin Bob Dylan został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni” – ogłosiła w czwartek Akademia Szwedzka. „Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana jest absolutnie zasłużona. Świetnie, że to się stało. Od dwóch lat się o tym mówi, ale czekałem na to dużo dłużej”  stwierdził  w rozmowie z dziennikarzem PAP muzyk Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love.

„Bob Dylan – kontynuował Staszczyk  w znaczący sposób wpłynął na całą kulturę amerykańską i najważniejszych twórców muzyki popularnej, w tym np. na Beatlesów, którzy zaczęli śpiewać piosenki o czymś konkretnym dopiero wtedy, kiedy poznali Dylana”.  I dodał:  „Wcześniej Beatlesi śpiewali tylko rzeczy pokroju: »She loves you«”. Ocenił również: „Dylan wyprzedza o wiele długości wszystkich tekściarzy i poetów, mógłby być dla nich wzorem. Nie ma innego twórcy w obrębie muzyki rockowej i pop rockowej oraz całej kultury popularnej, który mógłby tę nagrodę dostać”.

Staszczyk przypomniał też, że: „Inspiracje w twórczości Dylana są szczególnie szerokie: „kultura żydowska, chrześcijańska, literatura klasyczna, Szekspir, Dostojewski, Rimbaud, cała tradycja Dzikiego Zachodu”.  

A podsumowując, podkreślił: „Nobel dla Dylana jest jednak wciąż nagrodą literacką, nie muzyczną. Nie ma takiego muzyka, któremu należałoby się to wyróżnienie. Dylan to poważny twórca literatury. Ma ogromny dorobek, stworzył mnóstwo świetnych tekstów. Żeby je poznać, trzeba spędzić nad nimi naprawdę dużo czasu. Trzeba być erudytą, żeby je w pełni zrozumieć”. 

(oredGAI)

wk/Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl


Liryk różany 1, Stefania Pruszyńska


piątek, 14 października 2016

Segoria. Przestrzenie luster,  Stefania Pruszyńskaponiedziałek, 10 października 2016

 

W niedzielę wieczorem zmarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Jego ostatni film to „Powidoki”. W ostatnim czasie reżyser chorował; wiadomo, że kilka dni temu trafił do szpitala.

Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmowych. Współtworzył kino moralnego niepokoju, był wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju kinematografii; w 2000 roku dostał Oscara za całokształt twórczości. Jego dorobek życia nagrodzono także Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem. W swoim dorobku ma również m.in. Złotą Palmę, Europejską Nagrodę Filmową „Felix” i japońską nagrodę Kyoto.

Wyreżyserował kilkadziesiąt filmów; do najbardziej znanych należą „Popiół i diament”, „Popioły”, „Ziemia obiecana” (nominowana do Oscara 1975 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny), „Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka” (nominacja ‘79), „Człowiek z żelaza” (nominacja ‘81), „Pan Tadeusz”, „Katyń” (nominacja z 2007 roku) oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Andrzej Wajda otrzymał także wiele odznaczeń państwowych, w tym to najważniejsze, czyli Order Orła Białego. Był również laureatem zagranicznych orderów; uhonorowały go m.in. rządy Bułgarii, Francji, Włoch, Węgier czy Japonii.

Jego ostatni film to „Powidoki”.  Zrobiłem film o wydarzeniach z przeszłości, który mówi, że ingerowanie w sztukę to nie jest zadanie dla władzy. Od tego, by zajmować się sztuką, są artyści, a nie władza. Jeśli sytuacja jest taka, w której ważny jest głos artystów, społeczeństwo ten głos zrozumie i przyjmie taką sztukę, jaką artyści robią. Nie ma powodu, aby ją sztucznie upolityczniać mówił reżyser. 

A jednak liczy się całość dzieła!!! Całość życia... Na mojej ścianie fb, zamiast spodziewanego hejtu na temat Wajdy, którego wybory i zachowania pod koniec życia dla bardzo wielu były bolesne, irytujące i nie do przyjęcia wspomnienia jak bardzo my wszyscy: pokolenie ludzi mających dziś 40 - 50 - 60 lat jak bardzo my wszyscy jesteśmy z niego i jego filmów. Jak wiele wspomnień i uczuć z nimi wiążemy. A każdy pamięta i lubi co innego...  napisała w niedzielę w nocy Agnieszka Romaszewska.

Bardzo, bardzo zła wiadomość. To jest jeden z tych końców świata w filmie, których trudno uniknąć, ale których nie sposób przetrwać bez łez napisał na Facebooku krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Nie było wybitniejszego poety kina w historii polskiego filmu niż Andrzej Wajda. To dobrze, że trzy tygodnie temu na festiwalu w Gdyni zdążył jeszcze się przekonać, jak bardzo był przez swoich widzów szanowany i kochany. Na stojąco! Za wszystkie filmy  te genialne, i te które z różnych powodów nie wyszły tak, jak miały wyjść  dziękuję Panie Andrzeju! dodał Raczek.

wk/Kurier PAP

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl


Fot.: AZ (red. GAI i PAI)niedziela, 09 października 2016

 

 

1 października 1881 roku urodził się William Edward Boeing, amerykański przemysłowiec, konstruktor lotniczy i pilot, uważany za jednego z pionierów lotnictwa, założyciel Boeing Company. Zmarł 28 września 1956 roku; 1951 roku odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie; 1962 roku wystartowała pierwsza sonda marsjańska Mars 1, wystrzelona przez ZSRR. 

2 października 1413 roku zawarto unię horodelską potwierdzającą ścisły związek między Litwą i Polską; 1795 roku Rosja i Austria zawarły ugodę z Prusami w sprawie udziału tego kraju w III rozbiorze Polski; 1926 roku powstał rząd Józefa Piłsudskiego; 1944 roku w nocy z 2 na 3 października podpisano honorowy akt o kapitulacji powstania warszawskiego.

3 października 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla.

4 października 1582 roku wprowadzono kalendarz gregoriański; 1704 roku Stanisław Leszczyński (ur. 20 października 1677 we Lwowie, zm. 23 lutego 1766 w Lunéville), wywodzący się z wielkopolskiego rodu herbu Wieniawa, został koronowany na króla Polski podczas nawały szwedzkiej. Panował 5 lat, wygnany z Polski, ponownie został królem elektorem, a ostatecznie objął Księstwo Lotaryngii i Baru, w którym dał się poznać jako dobry mecenas sztuki. Pisarz polityczny, filozof i tłumacz. Autor wielu dzieł, które podpisywał pseudonimami i kryptonimami. Przed koronacją na króla w 1699 roku został wojewodą poznańskim; 1741 roku w Hołoskowie koło Otyni urodził się Franciszek  Karpiński, polski poeta, dramatopisarz, pamiętnikarz, tłumacz i publicysta, moralista, twórca i główny przedstawiciel nurtu sentymentalnego w polskiej liryce. Stworzył: sielanki („Laura i Filon”), wiersze miłosne („Do Justyny”. „Tęskność na wiosnę”), dumy, elegie, wiersze patriotyczne, np. „Żale Sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta”, „Pieśń dziada sokalskiego”, znane dotąd i śpiewane pieśni religijne, m.in.: „Kiedy ranne wstają zorze” („Pieśń poranna”), „Wszystkie nasze dzienne sprawy”, „Bóg się rodzi – moc truchleje” („Pieśń o Narodzeniu Pańskim” polonez), komedię łzawą „Czynsz”, tragedię „Bolesław III”, rozprawę „O wymowie w prozie albo wierszu”. Przetłumaczył „Psałterz Dawida”, „Ogrody Delille’a” i napisał autobiografię „Historia mego wieku i ludzi, z którymi żyłem” (1801-1822, wyd. 1844 r.). Zmarł 16 września 1825 r. w Chorowszczyźnie koło Wołkowyska. Grób poety znajduje się na cmentarzu przykościelnym byłego kościoła i klasztoru misjonarzy w Łyskowie, w obwodzie prużańskim na Białorusi i ma kształt wielokrotnie zmniejszonej wiejskiej chaty; 1947 roku zmarł Max Karl Ernst Ludwig Planck (urodzony 23 kwietnia 1858 w Kilonii), fizyk niemiecki, autor prac z zakresu termodynamiki, promieniowania termicznego, energii, dyspersji, optyki, teorii względności, a przede wszystkim teorii kwantów. W roku 1889 odkrył stałą Plancka, co dało początek mechanice kwantowej; 1957 roku o godzinie 19.28 czasu GMT w ZSRR została wystrzelona pierwsza sonda kosmiczna – Sputnik 1.

5 października 1864 r. urodził się Louis Lumiere, francuski chemik, jeden ze słynnych braci Lumiere – pionierów światowej kinematografii, którzy w 1895 skonstruowali kinematograf i 28 grudnia w Salonie Indyjskim przy bulwarze Kapucynów w Paryżu zorganizowali pierwszą publiczną projekcję filmu; 1868 roku Sejm Krajowy dla Galicji uchwalił we Lwowie akt prawny dotyczący ochrony świstaka i kozicy w Tatrach „Ustawa względem zakazu łapania, wytępienie i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwych Tatrom, świstaka i dzikich kóz”. Była to jedna z pierwszych na świecie ustawa o ochronie gatunkowej zwierząt; 1939 roku  rozstrzelano 39 obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku; 1983 roku Lech Wałęsa został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla; 2016 roku minęła 1. rocznica śmierci  Henninga Mankella (urodzonego 3 lutego 1948 r. w Sztokholmie, zmarłego w Göteborgu) szwedzkiego pisarza, dziennikarza, reżysera i autora scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych,  laureata m.in.: Nagrody Astrid Lindgren (1996 r.), Medalu Nilsa Holgersona (1991 r.) Europejskiej Nagrody Literatury Kryminalnej „Rippel Award”, którą otrzymał w 2009 roku.

6 października 1788 roku otwarto Sejm Czteroletni. 7 października 1885 roku w Kopenhadze urodził się Niels Henrik David Bohr, duński fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1922 za opracowanie teorii budowy atomu. Jego prace naukowe przyczyniły się do zrozumienia budowy atomu oraz rozwoju mechaniki kwantowej. Zmarł 18 listopada 1962 roku; 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski; 1944 roku w obozie Auschwitz-Birkenau wybuchł  największy w historii obozu bunt. Zginęło 451 więźniów.

8 października 1974 roku zmarł Marian Falski, polski pedagog, działacz oświatowy, autor najpopularniejszego polskiego elementarza. Pierwsze wydanie „Elementarza” ukazało się w roku 1910 i zrewolucjonizowało metodykę nauki czytania w Polsce; 2007 roku zmarł w warszawskim szpitalu Zdzisław Aleksander Peszkowski herbu Jastrzębiec (ur. 23 sierpnia 1918 w Sanoku)  – polski prezbiter katolicki, doktor filozofii, kapelan Jana Pawła II, harcmistrz, podchorąży kawalerii Wojska Polskiego II RP, rotmistrz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kapelan „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, Kapelan Naczelny ZHP pgK, patron honorowy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej. 26 stycznia 2006 Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę popierającą kandydaturę ks. Zdzisława Peszkowskiego do pokojowej Nagrody Nobla (inicjatorką powołania komitetu zabiegającego o to była Teresa Walewska-Przyjałkowska, wniosek złożyły władze miasta Sanoka). „Ksiądz Prałat Peszkowski przez lata prowadził w Polsce i na forum międzynarodowym niezwykle owocną akcję na rzecz zachowania pamięci i uświadomienia opinii międzynarodowej faktu zbrodni katyńskiej, jako bezprecedensowego mordu popełnionego przez Związek Radziecki na internowanych polskich oficerach. (...) Jednocześnie Ksiądz Prałat — były więzień sowiecki i niedoszła ofiara Katynia od lat działa w duchu przebaczenia i pojednania polsko-rosyjskiego” – głosiła uchwała Sejmu. Podczas debaty o Katyniu, ks. Peszkowski wielokrotnie przywoływał  słowa z tytułowej strony ostatniej książki Jana Pawła II pt. „Pamięć i tożsamość”: „Przebaczamy, ale nie zapominamy”. Ks. prałat Zdzisław Aleksander Peszkowski,   zgodnie z wolą metropolity warszawskiego abp Kazimierza Nycza,  16 października 2008 r. spoczął w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na inskrypcji nagrobnej widnieje harcerskie pozdrowienie „Czuwaj!”.

9 października 1604 roku Gwiazda Keplera została zauważona w Drodze Mlecznej; 1936 r. urodziła się w Warszawie Agnieszka Osiecka, polska poetka, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Znana autorka  około 2 tysięcy tekstów piosenek, które wydano w tomach: „Kolory” (1963 r.), „Wyszłam i nie wróciłam” (1969 r.),  „Listy śpiewające” (1971 r.), „Sztuczny miód” (1977 r.), „Żywa reklama” (1985 r.), „Śpiewające piaski” (1989 r.), „Opisanie szopki” (1991 r.). W 2004 r. Polskie Wydawnictwo Muzyczne  Wielkiego rozpoczęło wydawanie „Wielkiego śpiewnika Agnieszki Osieckiej”, w którym pomieszczono ok. 500 piosenek. Wydane zostało 10 tomów tego śpiewnika,  ostatni  –  w 2009 roku. Jest autorką scenariusza widowiska muzycznego „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, który miał  prapremierę w Teatrze Ateneum w Warszawie w reżyserii Jana Biczyckiego w 1964 r. i w tym samym roku zdobył główną nagrodę na Festiwalu Polskiej Dramaturgii Współczesnej. Pisała także opowiadania: „Biała bluzka”, którą zaadaptowała Krystyna Janda, książki fabularne, m.in. „Czarną wiewiórkę”, „Salon gier”, „Szpetni czterdziestoletni”, „Na początku był negatyw”, „Rozmowy w tańcu”, dla dzieci i młodzieży, w tym: „Dzień dobry Eugeniuszu”, „Wzór na diabelski ogon”, „Ptakowiec”, „Szczególnie małe sny”, „Dixie – opowiadanie, na którym oparto serial animowany, a także  sztuki teatralne, adaptacje Singera: „Sztukmistrz z Lublina”, „Wilki”, „Darcie pierza”. W 1985 roku prowadziła dziennik, dedykowany Adamowi Michnikowi, skazanemu na 3 lata więzienia, ta książka „Na wolności. Dziennik dla Adama” ukazała się w 2008 r. W 1995 zakończyła pracę nad librettem do opery dziecięcej „Pan Marimba”, której premiera odbyła się dopiero po jej śmierci. Agnieszka Osiecka  zmarła 7 marca 1997 r. w Warszawie. W uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej została pośmiertnie w 1997 roku  odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; 1980 roku Czesław Miłosz został laureatem literackiej Nagrody Nobla.

10 października 1881 roku ukazała się ostatnia książka Darwina: „O tworzeniu się gleby w następstwie działania dżdżownic oraz obserwacje nad ich zachowaniem się”. 11 października 1919 roku uroczyście otwarto Uniwersytet Wileński;1996 r. zmarł prof. Stanisław Tołpa, polski botanik i torfoznawca (urodzony w 1901 r.).12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do archipelagu Bahamów. Jest to też oficjalna data odkrycia Ameryki. 13 października 54 roku nowym cesarzem rzymskim został Neron. 

14 października 1773 roku powstała Komisja Edukacji Narodowej. 18 października 1931 roku zmarł Thomas Alva Edison (urodzony 11 lutego 1847 r.), jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie. W jego laboratoriach powstało około 5000 patentów, z których 1093 wystawionych jest na jego nazwisko. Jest też założycielem prestiżowego czasopisma naukowego „Science” (1880); 1886 roku w Warszawie urodziła się Helena Boguszewska (zm. 1978 r.), polska pisarka, autorka m.in. powieści psychologicznej „Całe życie Sabiny”.

19 października 1595 roku rozpoczęła się bitwa pod Cecorą pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego a turecko-tatarskimi; 1928 roku oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Toruniu przemianowano na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. 20 października 1655 roku w Kiejdanach książę Janusz Radziwiłł zerwał unię Litwy z Koroną i podpisał pakt, wiążący Wielkie Księstwo Litewskie ze Szwecją; 1876 roku w Łankieliszkach urodził się Józef Albin Herbaczewski, Juozapas Albinas Herbačiauskas – poeta litewski piszący po litewsku i po polsku, twórca litewskiego ekspresjonizmu, a także dramaturg, krytyk literacki, publicysta i tłumacz. Stworzył groteskowy, ekspresjonistyczny dramat „Potępienie” (1906 r.) i zbiory esejów: „I nie wódź nas na pokuszenie...”, „Szkicowane wizerunki dusz współcześnie wybitnych na tle myśli dziejowej” (1911 r.) oraz  „Amen. Ironiczna nauka dla umysłowo dojrzałych dzieci” (1914 r.). W twórczości podjął  się  ostrej krytyki „obłędu antyreligijnego” wyrażającego się modą na  okultyzm  i satanizm, którym przeciwstawiał filozofię i myśl chrześcijańską. Doceniał  i akcentował także edukacyjne walory i funkcje sztuki. Był surowym krytykiem literackim stosującym pamflet w prezentacji swoich poglądów.  Tematykę jego publicystyki  zdominowało ważne dla niego pojednanie i zbliżenie polsko-litewski, czemu dawał wyraz m.in. w książkach takich, jak:  „Odrodzenie Litwy wobec idei polskiej” (1905 r.), „Głos bólu. Sprawa odrodzenia narodowego Litwy w związku ze sprawą wyzwolenia narodowego Polski” (1912 r.). Józef Albin Herbaczewski zmarł  3 grudnia 1944 roku  w Krakowie, 1891 roku urodził się James Chadwick, brytyjski fizyk i odkrywca neutronu. Zmarł w 1974 roku.

21 października 1833 roku urodził się Alfred Bernhard Nobel, przemysłowiec i naukowiec szwedzki, wynalazca dynamitu i fundator Nagrody Nobla. Zmarł 10 grudnia 1896 w San Remo; 1846 roku urodził się Edmondo De Amicis, włoski pisarz i dziennikarz, reportażysta, znany autor „Serca” (zm. 1908 r.); 1921 r. w Radomsku urodził się Tadeusz Różewicz (zmarł 24 kwietnia 2014 r.  we Wrocławiu), polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności. Autor wielu tomów poezji oficjalnie zadebiutował  „Niepokojem”  (1947 r.), a później stworzył m.in.: „Formy”,  „Zieloną różę” (wiersze wydane razem z dramatem Kartoteka w 1961 r.) „Zawsze fragment. Recycling”, „Matka odchodzi” (Nagroda Literacka „Nike” w 2000 r.), „Szara strefa”, „Wyjście”, „Nauka chodzenia. Gehen lernen”,  „To i owo”. Dramaty jego pióra to: „Kartoteka” (1960 r.), „Grupa Laokoona” (1962 r.), „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja” (1964 r.), „Wyszedł z domu” (1965 r.), „Stara kobieta wysiaduje” (1969 r.), „Na czworakach” (1972 r.), „Białe małżeństwo” (1975), „Śmierć w starych dekoracjach” (1979 r.), „Do piachu” (1979 r.), „Pułapka” (1982 r.), „Kartoteka rozrzucona” (1997 r.) (w finale Nagrody Literackiej Nike 1998 r.), „Palacz” (1997 r.). Pisał scenariusze filmowe ze Stanisławem Różewiczem i Kornelem Filipowiczem. Laureat bardzo wielu nagród, w tym: Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta za „twórczość całego życia” (1999 r.), Nagrody Literackiej „Nike” (2000 r.) za tom poetycki „Matka odchodzi” (1999 r.). W 1968, w połowie lat 70. i na początku lat 80. Tadeusz Różewicz był kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (nagrodę tę wówczas przyznano Czesławowi Miłoszowi).

22 października 1770 roku konfederacja barska ogłosiła detronizację Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

23 października 1817 r. zmarł Pierre Larousse, francuski pisarz, gramatyk, leksykograf i wydawca (urodzony w 1875). Jest twórcą monumentalnego, 15-tomowego słownika encyklopedycznego „Grand dictionnaire universel du XIX siecle”; 1944 roku utworzono Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. 24 października 1632 roku urodził się Antonie van Leeuwenhoek, holenderski przyrodnik, uważany za twórcę mikroskopu. Jako pierwszy człowiek zobaczył ludzki plemnik. Przypisuje się mu także opisanie wielu struktur anatomicznych i organizmów, a także odkrycie bakterii i obalenie teorii samorództwa; 1795 roku Rosja, Prusy i Austria podpisały akt trzeciego rozbioru Polski. 

25 października 1881 r. w Maladze (Hiszpania)urodził się Pablo Ruiz Picasso hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, twórca kubizmu (zm. w Mougins, Francja, 1973 r.). 26 października 1977 roku odnotowano ostatni naturalny przypadek ospy prawdziwej na świecie. W 1980 WHO uznało ją za całkowicie wytępioną ze środowiska; 1983 roku zmarł Alfred Tarski, polski matematyk, jeden z najwybitniejszych logików wszech czasów. Zajmował się on wieloma dziedzinami matematyki – m.in. teorią mnogości, algebrą, metamatematyką, a także logiką i filozofią. Jest współtwórcą tzw. paradoksu Banacha-Tarskiego, definicji prawdy i teorii modeli. 27 października 1916 roku  urodził się w Łodzi Kazimierz Brandys (zm. 11 marca 2000 r. w Paryżu), powieściopisarz, eseista, publicysta. 28 października 1914 roku urodził się Jonas Salk, amerykański naukowiec, odkrywca szczepionki przeciwko polio; 1954 roku założono parki narodowe: Babiogórski, Tatarzański i Pieniński; 1975 roku zmarł Gustav Ludwig Hertz, niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

31 października 1451 roku według większości źródeł urodził się Krzysztof Kolumb (inne źródła podają datę 25 sierpnia). Zmarł w 1506 roku; 1517 roku Marcin Luter na drzwiach kościoła w Wittenberdze wywiesił  95 tez.

Opracowali: Stefania Pruszyńska, Jan Miłek 

Informacje wieloźródłowe, m.in. z: serwisu Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl, Wikipedii

Ilustracja graficzna: Grafileksonia III, Stefania Pruszyńska (maj 2016 r.). Wszelkie prawa zastrzeżone


 

 

czwartek, 06 października 2016

Liryk bajkowy 3, Stefania Pruszyńska (październik 2016)

Wszelkie prawa zastrzeżoneśroda, 05 października 2016

W Czarnym Proteście w sobotę i w poniedziałek w Polsce z kobietami wielu pokoleń protestowali mężczyźni w różnym wieku. Nie zrzeszeni i z różnych oddolnych inicjatyw obywatelskich, a także istniejących partii, stowarzyszeń, formacji wolnościowych, anarchistycznych i walczących o prawa mniejszości. Hasła tego protestu pozostały silnym jego obrazem: „Moje ciało, mój wybór”, „Kobieta to nie inkubator”, „Dziecko z miłości, nie z przymusu, nie ze złości…”, „Nie ma zgody na takie metody”, „Chroniąc życie matki, chronię każde życie”, „Ewoluujmy”, „Przyszłam, bo mam rozum”, „Stop dla zakazu aborcji”, „Tak dla wyboru kobiet”, „Żyję, kocham, wybieram”, „Wiedza to nie grzech”, „Chcemy lekarzy, a nie misjonarzy” (skandowane podczas manifestacji w Poznaniu), „Martwa rodzić nie będę”... O swoim uczestnictwie w tym proteście lub o samym proteście przypadkowi, nieznani przekazywali swoje  krótkie opinie bądź wybierali zdawkowe odpowiedzi  czy milczenie...  

Student wyjaśnił: „Nie chcę żyć w takiej Polsce,  w której ludzie nie mający nic wspólnego ze związkiem z kobietą uzurpują sobie prawo do decydowania o jej życiu i życiu dzieci. Jestem przeciwny aborcji, lecz jestem za ludzkim, świeckim i na odpowiednim poziomie wiedzy medycznej prawem, gdy  dotyczy zdrowia i życia ludzkiego. To wspólna sprawa kobiet i mężczyzn”.

Starsza kobieta: „Właściwie to gdzieś  w sobie cały czas się boję, że znów będą nas pałować jak za czasów komuny. Teraz za to, że się bronimy i walczymy przeciwko nieprzemyślanej ustawie, nie skonsultowanej z lekarzami o odpowiedniej wiedzy, przez to groźnej, bo ze skutkami nawet nie do przewidzenia. Ale ta manifestacja  nie do końca była taka, jak chciałabym, żeby była.  Nie podobały mi się  prymitywne okrzyki”.

Inna kobieta: „Wolę zatrzymać dla siebie, co dokładnie myślę. Wiadomo, że to nie żarty i że to wszystko w jedną czy drugą stronę nie jest odpowiednie. Jednak mam  prawo walczyć o dobre prawo. Takie, które mnie wreszcie zauważy”.

Jeszcze inna: „Porządni ludzie nie mają takich problemów. Nie wiadomo jednak, co może się kobiecie zdarzyć. Czytałam ten projekt. Żenujące, że w Sejmie nie ma ekspertów, wychwyciliby od razu, że to knot prawny. Z tej strony już tak to wygląda. A co do reszty... brak słów. Więzienia za nasze pieniądze trzeba by rozbudować, bo na przykład wzrosłaby od razu statystyka samosądów na niechcianych ojcach. Kobieta osierocona w dramacie –  to nie do przełknięcia dla środowiska prawniczego i społeczeństwa myślącego w kategoriach  humanizmu”.  

„Byłem z koleżankami na manifestacji, bo trzeba okazać kobietom solidarność w walce o prawo do życia, czyli przeciwko narażaniu życia  kobiet drogą stanowionego prawa. Zresztą te projekty ustaw: zaostrzającej przepisy o aborcji i ustawy o in vitro nie dotyczą tylko kobiet, lecz nas wszystkich”  wyznał trzydziestolatek dzień po strajku kobiet.

Kobieta w średnim wieku: „Dlaczego nie broni się tak samo kobiety jak dziecka? Dlaczego mamy  patriarchat nadal w domach i w pracy? Nie zgadzam się jednak na leki wywołujące poronienie. Jestem praktykującą chrześcijanką”. 

Nastolatka: „Byłam tam za moją najstarszą siostrę. Siostra bała się stracić pracę. Nie chcieli jej zwolnić na strajk. Mówiła, że wszyscy jesteśmy zastraszani w Polsce. A ja chciałam jej udowodnić, że mnie nikt nie zastraszy, bo demonstracja jest legalna”.  A gdy zapytałam:  Jak ta manifestacja podobała się tobie? – odpowiedziała: „Średnio”. – A dlaczego średnio? „Bo nie było tam ze mną mojej siostry” – wyjaśniła.

Jedna z kobiet przypadkowo zapytanych w innym odległym miejscu, od razu odpowiedziała: „O, nie, nie! Czarny Protest… W żadnym razie nie popieram!”. – A wie Pani coś o tym? „Tak, wiele wiem. Domyślam się, raczej się obawiam, że tak naprawdę chodzi znów o manewry polityczne! W ogóle to jestem katoliczką  i nie wyobrażam sobie... Przepraszam, chcę to jeszcze bardzo przemyśleć,  zastanowić się, bo to za trudne”.  

„Wolę swoje zdanie, wiem, co myślę i co odczuwam” – w tym duchu mówiło sporo zapytanych. Podobnie wielu pytanych o opinię o samym strajku stwierdzało: „Kochamy życie, ludzi, dzieci, wolność! A nienawidzimy polityki i prawa naszym kosztem!”. 

„Byliśmy na manifestacji, bo nie zgadzamy się na wiele niedobrego w tym kraju, co jest demagogią. Nie zgadzamy się na uśmiercanie kobiet i wolności takimi ustawami. Także nie chcemy uśmiercania dzieci. Tak do końca nie wiemy, co może być rozwiązaniem, które by nikogo nie krzywdziło” – stwierdzali inni. 

Starszy mężczyzna I: „To oczywiste, że poparliśmy ten protest! Poszliśmy całą rodziną”. A zapytany: Dzieci się orientowały w tym wszystkim?  odpowiedział: „Były z nami i wiedziały, że będzie dużo ludzi, którzy się nie zgadzają na wiele rzeczy”.

Studentka: „Wreszcie my, kobiety, pragniemy razem walczyć o swoje dobro. Nie jest nim przecież prawo do aborcji na życzenie, lecz prawo do osłony prawnej i pomocy instytucjonalnej czy medycznej w sytuacjach dramatycznych, niezawinionych, a zagrażających naszemu życiu. Nie byłam jednak na proteście z powodu bardzo złego samopoczucia.

Starszy mężczyzna II: „Kobiet trzeba bronić. Bez nich bezpiecznych, szczęśliwych i wolnych nie ma sensu nasze życie”.

Opinie przypadkowych  rozmówców zebrała: Stefania Pruszyńska  poniedziałek, 03 października 2016

 

Skoro tyle  światła drży w  cieniach dnia, skoro tyle  tajemnicy  szepcze z ciszy, tyle sukien tęczy ma noc i tyle  błysków  spływa ze skrzydeł chmur zakrywających słońce...  Skoro Dobry Ogrodnik oddał nam w żarliwym darze tyle bogactw i nas zainspirował swoimi dziełami… Skoro w naszej radości tyle echa ma jego śmiech serdeczny, skoro tyle jest poezji w myślach i  w echu muzyki jeszcze nie wpisanej w partytury czy  nie  wtchnionej  barwami i konturami w obrazy… –  Stefania Pruszyńska

O Dobrym Ogrodniku i Róży

Ogrodnik był  strapiony  tego dnia. Nawet chmury nadpłynęły  granatowymi i licznymi stadami nad ogród.  Dojrzał też swoimi  na wskroś dobrymi oczami podobnie  smutnego człowieka,  który, oparty o pień  rozłożystego dębu, pozostawał w zamyśleniu i  kładł   myśli na papier położony na ugiętym pniu wiekowego dębu, powalonego przez wichurę.  

Niepostrzeżenie podszedł do tego człowieka i spojrzał na zapisane kartki z bliska.  I zadziwił się: „Jak  kamienie wyrwane ze skały, tak ciężkie i  ostre są te myśli” – szepnął.  I czytał, czytał... A  w końcu zadumał się nad treściami zapisów i nie zauważony przez tego człowieka odszedł cicho do swojego ogrodu. 

Nadal zasmucony zawołał anioły  radości i szczęścia. A te biegły  do niego,  pląsając, bawiąc się beztrosko, pragnąc jak zwykle rozweselić go swoimi harcami i swoimi białymi i różowymi skrzydłami rozpędzić chmury. A gdy  stanęły przed nim roześmiane, jeden z nich, największy, ze swych różowych skrzydeł wyjął  puszyste pióro, na którym błogo spała różowa perła. I to pióro z perłą położył na dłoni Ogrodnika. A  on spojrzał na nie i  musnął je ustami, a  perłę całował z taką czułością, że się budziła wolno i ze słodyczą uśmiechu. Ogrodnik wtedy z miłości swojej, tęsknoty i marzenia wytchnął z tej perły Różę. Najpierw maleńką, jeszcze ukrytą w zwiniętych płatkach. Karmił ją  wiele dni podanymi przez mniejsze anioły – maleńkimi różowymi perłami,  które pod jego spojrzeniem rozsypywały się w pyłki i nasączały Różę tajemnym aromatem i barwami.

Róża wkrótce rozkwitła, a Ogrodnik uśmiechnął się  do niej. Zaraz też obwieścił wszystkim mieszkańcom swojego bujnego ogrodu: „Oto Róża, którą  powołałem do życia. Jej  piękno, wdzięk, subtelność, łagodność, delikatność, mądrość i liczne talenty, lecz i witalność, i moc miłości są  mi miłe i uznaję je za cud. Pozostawiam ten cud jako tajemnicę  nie do odkrycia dla tych, którzy go nie docenią albo wzgardzą moim dziełem, obojętni na nie. Zaś umiejących zdobyć Różę swoją miłością, darzących ją miłością, szacunkiem, troską, staraniami – uznam za swoich sprzymierzeńców. I im poślę swój uśmiech i wielkie dary, aby z nią się nimi dzielili. Nie umiejących dzielić się z nią darami ode mnie  i nie umiejących odpowiedzieć miłością na miłość uznam za swoich wrogów. A temu, który ją skrzywdzi, oszuka, zada jej ból –  biada!”.

I nagle  ze swojego skarbca pochwycił jeszcze wiele innych a cennych klejnotów i nakazał im, aby w Róży jako Dobrym Skarbcu znalazły swój dom.  A  i dobył z ognia  iskrę  i  schronił ją w jej płatkach „Aby mógł tę iskrę i płomienie miłości odkrywać tylko ten, który ma miłość dla niej i któremu na jego miłość ona zapragnie odpowiedzieć i odpowie” – szepnął tajemniczo.

A gdy Różę ubrał w ostre kolce, zdziwione i zaniepokojone  anioły zapytały: „Panie nasz, dlaczego tak czynisz?”…

A on odpowiedział: „To mali rycerze  Róży. Pokaleczą tych, którzy targną się na nią, pragnąc z niej uczynić ozdobę w swoim wazonie próżności lub chcąc ją mieć dla siebie, lecz nie darząc jej miłością”.

I sięgnął po  dzban  słoneczny, aby Różę  nakarmić. Zaprosił  też  motyle tęczy ku jej uciesze i beztrosce. A i łzy swoje zdjął z twarzy i zamienił  w diamenty. I rosę nimi i  ich blaskiem nasycił, aby była dla niej ozdobą. I poprosił rosę, aby Różę cieszyła rześkim dotykiem o świcie.

I rzekł: „Świt  za rękę trzyma Dzień, aby odsłaniać wolno Różę. A Dzień podaje Nocy puszysty płaszcz, aby  mogła nim Różę otulać podczas snu”… 

I  nakazał też deszczom, aby kojąc pragnienie Róży, poiły ją uważnie i delikatnie.

A wszystkie dary dla Róży opatrzył swoimi największymi  pieczęciami: wiary, nadziei i miłości.

A potem poszedł znów do ogrodu i wołał anioły, by dały mu następne różowe perły.  Powoływał z nich wiele nowych róż. 

A gdy tych róż było tak dużo, że zapełniły cały ogród, zaprosił  samotnego mężczyznę spod dębu, który tak wiele pod nim i tak gorzko pisał,  i rzekł do niego: „Porzuć swoje smutki. Ujrzyj w jednej z  róż  moją  tajemnicę i moją miłość.  I zaopiekuj się nią.  Ale pamiętaj, ta róża jest tajemnicą tajemnic. Jedyną taką”. 

Stefania Pruszyńska

(Z ocalonych zapisków z Dziennika leśnego i łąkowego dzieciństwa)

(Publikacja wznowiona z 2010 r.)

 niedziela, 25 września 2016

 

Poezja jest dla mnie tylko sposobem dojrzewania. Dlatego nie wstydzę się nawet słabszych wierszy. Są etapami, dochodzeniem, samookreślaniem” –  Anna Kamieńska

Poezjo, pod twoją obronę…” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Bluebells”

W serdecznej ja płacę gotówce

za to pisanie kruche,

wszak jestem po połówce

i okiem, i uchem” –  Agnieszka Osiecka,  („W serdecznej ja płacę gotówce…”)

Nie wierzę, by poezja mogła zmienić świat. Prawdziwi twórcy zła nie czytają wierszy” – Wisława Szymborska

Poezja! – zawołał uczony – tak, tak, ona mieszka często niby pustelnica w wielkich miastach” – Hans Christian Andersen, „Cień”

Poezja to myślenie w obrazach”    Wissarion Bieliński, recenzja książki „Russkije skazki Wanienki”, 1838

Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna,

 jego poezja to  kobieta”  Napoleon Bonaparte

 „Gdyby poezja żyła tylko prawdą rzeczywistą, umarłaby z głodu” Adolf Dygasiński

Poezja jest drugą twarzą duszy” –  Odisseas Elitis

Myślę, że wydeptałem w poezji jakieś własne ścieżki, po których nikt ze mną nie chodził. Czy one zarosną trawą, czy okażą się potrzebne, nie wiem” – Jerzy Ficowski

Poezja jest chorobą niektórych ludzi, podobnie jak perła jest cierpieniem ostrygi” – Heinrich Heine

Obrazu w lustrze nie da się zatrzymać, natomiast poezja opiera się działaniu czasu” –  Czesław Miłosz

Poezję (…) można określić jako wyraz indywidualnego temperamentu przełamującego się poprzez konwencję społeczną”  Czesław Miłosz, „Zniewolony umysł”

Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy, nie narodzi się w tobie »poezja«!” – Tadeusz Różewicz, „Przygotowanie do wieczoru autorskiego”

poezja współczesna

to walka o oddech” Tadeusz Różewicz, „Zdjęcie ciężaru”

 

Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo – milcząca poezja” – Simonides z Keos, przypomniany przez Plutarcha, „De gloria Athniensium”

Wszystko jest poezją, każdy jest poetą” – Edward Stachura

Zdradzę wam tajemnicę:

nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna.

Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego

a człowiek ma uczucia.

Medycyna, prawo, finanse czy technika

to wspaniałe dziedziny,

ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości” Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Poezja jest to, proszę panów, skok,

Skok barbarzyńcy, który poczuł Boga!” – Julian Tuwim,  „Czyhanie na Boga”. Poezja (1918)


Jedna z moich myśli: Poezja jest wielobarwnym płomieniem. Płomieniem ocalanym – Stefania Pruszyńska 


Ilustracje:  Liriana 1 i 2,  z cyklu: Przestrzenie luster (miniatury), Stefania Pruszyńska (sierpień/wrzesień 2016 r.)

Wszelkie prawa zastrzeżone  
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 309