Nr 2190 w Rejestrze Prasy SO w Poznaniu. Od maja 2007 r.
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Szanowni P.T. Czytelnicy Gazety Autorskiej „IMPRESJee” (nr 2190 w Rejestrze Prasy w SO w Poznaniu). Podaję tutaj statystyki Państwa wizyt (na podstawie danych otrzymywanych z Blox). Aktualna liczba wizyt w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee”: 7 150 097. W sumie - w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” i witrynach tematycznych: 9 605 945 ******* Gazeta Autorska „IMPRESJee” zajmuje pierwsze miejsce popularności w dwóch kategoriach: PRASA I MEDIA oraz MEDIA na TOP 1000 Blox. Dziękuję Państwu,Drodzy P.T. Czytelnicy, za zainteresowanie i zapraszam Państwa do kolejnych wizyt z lekturą w moich salonach - redaktor naczelna Stefania Golenia (Stefania Pruszyńska), autorka esejów, felietonów, recenzji, wywiadów, fotoreportaży, utworów literackich i artystycznych wizualnych
wtorek, 12 lutego 2019A. ArchiNeo II, Stefania Pruszyńska

 

„Kto nie wierzy w ludzkość, niech milczy” – Stanisław Brzozowski.

Stanisław Brzozowski, filozof, prozaik, publicysta, eseista, krytyk literacki i teatralny, dramaturg, autor filozofujących poematów, aforysta – twórca maksym, paradoksów i gnom1. Tak Andrzej Mencwel określa w różny sposób klasyfikowanego intelektualistę z okresu Młodej Polski – w słowie  wstępnym  do zbioru myśli Stanisława Brzozowskiego „Aforyzmy”, wydanego przez Państwowy Instytut Wydawniczy w Warszawie w 1979 roku.  Z tego wydawnictwa zaczerpnęłam podany wyżej cytat.

Stanisław Brzozowski (ps. Adam Czepiel) urodził się 28 czerwca 1878 roku w Maziarni, zmarł 30 kwietnia 1911 roku we Florencji.  Znany głównie jako autor „Legendy Młodej Polski” oraz powieści „Płomienie”.

Stefania Pruszyńska

1 Gnoma - odpowiednik sentencji w literaturze antycznej i orientalnej


Grafika: ArchiNeo II, Stefania Pruszyńska

Wszelkie prawa zastrzeżone


piątek, 08 lutego 2019

Od zarania dziejów człowiek, a zwłaszcza uprzywilejowany statusem majątkowym czy władzą, w różny sposób posługiwał się metodami ujarzmiania dążeń innych ludzi. Szczególnie zaś  tych, które miałyby być  oparte o wartości związane z wolnością obywatelską i jednostkową. Temu służyły np. niewolnicze podporządkowywanie czy zniewalanie zastraszaniem – wyjątkowo podstępne i zarazem skuteczne  formy manipulacji drugim człowiekiem i jego świadomością.

W dobie globalnej wioski ta i inne formy manipulacji są zdolne osłabiać kondycję moralną i intelektualną nie tylko jednostek czy  grup, lecz całych społeczeństw, czyniąc je podatnymi na zniewalanie. Współdziałanie z takimi metodami jest nieetyczne i co szczególne – może nawet skutkować podważeniem najszczytniejszych osiągnięć postępowej części ludzkości, bowiem  rozsiewanie atmosfery grozy wśród odbiorców i przekazywanie im tzw. teorii spiskowych czy selektywnie wybieranych li tylko informacji o katastrofach, klęskach bądź zagrożeniach, na których najrozleglejszym rezonansie zależy ich nadawcom, jest praktyką czyniącą wiele spustoszeń w sferze ducha. Niewątpliwie zaś  jest przysługą czynioną wszystkiemu temu, co może hamować pożądane przez ludzi dobrej woli i demokratyczne społeczeństwa kierunki dialogu międzyludzkiego czy  międzynarodowego.

Stefania Pruszyńska